w Krakowie!

Człowiek Ser lubi dobre i lokalne produkty, a jeśli są w dodatku ekologiczne, to cieszy się tym bardziej. Aktualnie Człowiek Ser przebywa w Krakowie, gdzie nawiedza różne restauracje, bary, knajpy, targi, sklepy i stragany w poszukiwaniu dobrych produktów i dobrego jedzenia. Łatwo nie jest, ale zdarzają się takie perełki jak Targ Pietruszkowy na Podgórzu.

Czym jest Targ Pietruszkowy? Jest targiem. Odbywa się ten targ w soboty, trwa od godziny 8 rano do mniej więcej 13 – bo wtedy już chyba nikt nic nie ma na swoich stoiskach. Wystawców jest wielu i są różnorodni. Kupić można ekologiczne warzywa, pyszne sery, mięso, wędliny, pierogi, ekologiczne soki, świeży chleb, owoce z Sycylii, mąkę bez żadnych dodatków, słowem – samo dobro.

Ostatnio cieszyłam się, bo w jakimś sklepie ekologicznym udało mi się kupić mąkę gryczaną bez dodatków za niecałe 10 zł. Na Targu dostaniemy taką mąkę za złotych 4 i w dodatku będzie to autentyczna zmielona gryka, a nie jakieś wynalazki. Marchew jest marchwiowa, kaszanka wspaniała, sok prawdziwie z jabłek, a nie „jabłkowy”. Co tu dużo gadać – wszystkim polecam wybranie się na Targ, ale ostrzegam: trzeba pójść wcześnie. Kolejki ciągną się przez całe sale (gdyż na zimę Targ przeniósł się pod ziemię), a jak przyszłam o 11, to połowa wystawców nie miała już co sprzedawać. Następnym razem idę na ósmą! I to nic, że sobota. Warto nawet w sobotę.

A oto moje zdobycze z soboty:

pietruszkowy_1

Reklamy